Implanty zębowe – dlaczego się je stosuje i jak są zbudowane?

Zdrowie

26-10-2021

W leczeniu protetycznym zastosowanie znajdują różne protezy zębowe, do których zaliczane są m.in. implanty zębowe. Ich zadaniem jest zastąpienie korzenia brakującego zęba. Mają kształt stożkowaty lub walcowaty, a niekiedy klina. Przeważnie są zrobione z tytanu.

Kiedy stosuje się implanty zębowe?

Implanty zębowe są stosowane u pacjentów cierpiących z powodu braków w uzębieniu spowodowanych np. próchnicą, urazami lub chorobami przyzębia. Brak nawet jednego zęba rodzi poważne konsekwencje, a mianowicie doprowadza do zmian w ustawieniu sąsiednich zębów oraz zmian w przeciwstawnym łuku zębowym. Z tego względu pozostałe zęby zostają niejako zmuszone do przejęcia funkcji brakującego zęba, co na dłuższą metę skutkuje nieprawidłowym ułożeniem zdrowych zębów, ich rozchwianiem etc. Implanty zębowe gwarantują odzyskanie nie tylko estetycznego uśmiechu, ale także przywrócenie prawidłowych funkcji układu żucia. Pacjent odzyskuje pełen komfort.

Jak zbudowane są implanty zębowe?

Implanty zębowe nie bez powodu wykonywane są przede wszystkim z tytanu, o czym decydują właściwości tego pierwiastka. Po pierwsze: ludzki organizm świetnie go toleruje, a po drugie: tytan jest niezwykle wytrzymały i znakomicie znosi obciążenia, które oddziaływają na korzenie naturalnych zębów. Implanty zębowe składają się z dwóch podstawowych elementów, a mianowicie z:

  •       tytanowej śruby wszczepianej do kości,
  •       łącznika, który łączący implant z koroną protetyczną lub innym elementem protezowania.

Implanty zębowe są pokryte specjalnymi nasypami. Mają one powierzchnię przygotowaną w taki sposób, aby po umieszczeniu implantu w kości bez problemu zrastał się on z tkanką kostną – proces ten nosi nazwę osteointegracji. Ponadto w leczeniu protetycznym używa się też gładkich implantów, które po osadzeniu w jamie ustnej zamieniają się w filary protetyczne.

 Implanty zębowe – dlaczego się je stosuje i jak są zbudowane?

Zabieg wszczepienia implantu i postępowanie pozabiegowe – o czym pamiętać?

W kontekście sukcesu leczenia implantologicznego kluczową rolę odgrywa dobór odpowiedniego implantu. O sukcesie można mówić wtedy, kiedy proces osteointegracji zostanie uwieńczony powodzeniem. Oczywiście niemałe znaczenie ma tu również doświadczenie technika wykonującego implanty zębowe oraz lekarza przeprowadzającego zabieg wszczepienia. Po jego zakończeniu pacjent musi przestrzegać zaleceń lekarza. Podstawą jest troska o prawidłową higienę jamy ustnej. Wiąże się to głównie z właściwą pielęgnacją, którą wspomaga stosowanie irygatora wodnego. Nieodpowiednia higiena, a także palenie papierosów, mogą doprowadzić nawet do utraty implantu.

Implanty zębowe – dlaczego warto?

Sposób leczenia protetycznego jest dostosowany do konkretnego pacjenta, niemniej na implanty zębowe warto zdecydować się z kilku powodów. Implanty zębowe są niezwykle trwałe. Sprawdzają się przy pojedynczych i rozległych brakach w uzębieniu. Poprawa komfortu życia to też ważna cecha, jaką wyróżniają się implanty. Zielonki to bardzo dobry przykład lokalizacji, gdzie implanty zębowe wykonywane są zarówno przy pojedynczych, jak i rozległych ubytkach zębowych.