Rodzaje i podział leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych

Zdrowie

26-05-2020

Przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu są bóle różnego pochodzenia. Najczęściej dopadają nas w najmniej oczekiwanym momencie, często uniemożliwiając wstanie z łóżka. Dla wielu osób jedynym ratunkiem są leki przeciwbólowe, dzięki którym można odczuć niewyobrażalną ulgę. Przed zażyciem konkretnej tabletki należy jednak dobrze się zastanowić, czy na pewno jest przeznaczona na konkretną dolegliwość.

Rodzaje i podział leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych

Rodzaje leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych

Wśród wielu leków najbardziej skuteczne są te z paracetamolem w składzie. Ulgę przynoszą również ibuprofen, metamizol i kwas acetylosalicylowy. Lekarstwa, które można kupić bez recepty występują w różnych postaciach. Czasami przybierają formę maści lub żelu, innym razem kapsułek lub granulatu przeznaczonego do rozpuszczenia w wodzie. Na dolegliwości o pochodzeniu reumatoidalnym lub zwyrodnieniowym stosuje się natomiast plastry chłodzące albo rozgrzewające. Wspomniane leki wspomagają bóle niemal każdego pochodzenia. Są skuteczne na bóle głowy, zatok, kręgosłupa, zębów oraz brzucha w przebiegu miesiączki.

Podział leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych

Za odczuwanie bólu odpowiedzialna jest aktywna cyklooksygenaza, która prowadzi do powstawania stanów zapalnych w organizmie. Mogą ją zwalczyć właśnie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dzielą się one na dwie grupy. Pierwsza z nich to leki, które mają w swoim składzie paracetamol osłabiający wrażliwość na ból. Drugą grupą natomiast są niesteroidowe leki przeciwzapalne. Składają się one między innymi z ibuprofenu i kwasu acetylosalicylowego. Dzięki swoim właściwościom, ta grupa leków stała się najbardziej popularna, ponieważ zwalcza objawy przeziębienia, grypy i stanów zapalnych. Fakt, iż leki te są sprzedawane bez recepty nie oznacza, że mogą być stosowane w dowolny sposób. Każdorazowo konieczne jest zapoznanie się z treścią ulotki przed zażyciem każdego leku. W tekście znajdują się wszystkie informacje na temat dawkowania i ewentualnych skutków ubocznych. Wiedza zawarta w ulotce może niejednokrotnie uratować ludzkie życie w przypadku zatrucia.