O wartościach odżywczych orzechów makadamia

Zdrowie

29-09-2020

Makadamia to drzewo, na którym rosną orzechy makadamia. Pochodzi z Australii, Nowej Kaledonii i Sulawesi. Współcześnie uprawa tych orzechów ma miejsce także w Afryce Południowej i na Hawajach. Jakie właściwości posiada ten rodzaj orzechów?

Orzech Makadamia

Makadamia to drzewo, które jest zawsze zielone. Posiada skórzaste, wąskie liście i delikatne kwiaty, które razem tworzą kwiatostany. To, co posiada w sobie najcenniejsze to owoce, nazywane pestkowcami czy właśnie orzechami makadamia. Z wyglądu są one okrągłe i posiadają twardą łupinę. To orzech, który cechuje się wieloma wartościami odżywczymi. Orzechy te znane są ze swego kremowego smaku i można je jeść w formie smakołyku bądź jako element różnych deserów, wypieków, a nawet przeróżnych wyrobów cukierniczych. Z nich właśnie wydobywa się unikalny olej, który wykorzystywany jest nie tylko w celach spożywczych, ale i także kosmetycznych.

O wartościach odżywczych orzechów makadamia

Właściwości odżywcze orzechów Makadamia

To najbardziej kaloryczny orzech ze wszystkich gatunków, wynika to z największej zawartości tłusczu. W 100 gramach orzechów znajduje się aż 700 kalorii. To, co zawiera w sobie to przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, które posiadają wiele wyjątkowych właściwości leczniczych. Są one bogate w witaminy A, E oraz te z grupy B, a także w składniki mineralne takie jak wapń, fosfor, potas, żelazo, magnez i cynk.

Aspekty lecznicze, wynikające z tych orzechów

Dzięki dużemu składowi chemicznemu orzechy makadamia charakteryzują się mnogością właściwości zdrowotnych i odżywczych, które mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Głównie chodzi o obecność niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania nienasyconych kwasów tłuszczowych, które odpowiednio stymulują cholesterol HDL, a eliminują cholesterol LDL. Osoby, zmagające się z podwyższonym cholesterolem i z nadwagą powinny wprowadzić do swej diety właśnie ten rodzaj orzechów.  Wspierają one w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na choroby serca i układu krążenia. Dzięki swym działaniom antyoksydacyjnym nie dopuszczają do utleniania się komórek, chroniąc przed nadmiernym stresem i opóźniając wszelkie procesy starzenia się.