Prawidłowe szczotkowanie zębów - jakich zasad przestrzegać?

Zdrowie

26-05-2020

Właściwa higiena jamy ustnej jest bardzo istotna, tak samo jak regularne kontrole u stomatologa. Zaniedbanie mycia zębów prowadzi do odkładania się płytki nazębnej, której nie pozbędziemy się podczas kolejnego mycia. W ten sposób powstaje próchnica, z którą w Polsce boryka się niemal 90% społeczeństwa.

Jak często myć zęby?

Zęby powinny być dokładnie czyszczone co najmniej 2 razy dziennie, po śniadaniu i kolacji. Powinno to trwać 2 minuty, przy tym istotne jest szczotkowanie przestrzeni między zębami i dziąseł. Wskazane są również co najmniej 2 wizyty u stomatologa w ciągu roku. W przypadku pojawienia się ubytku lub przedłużającego się stanu zapalnego, należy niezwłocznie udać się na kontrolną wizytę. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że resztki jedzenia mogą wyrządzić duże szkody, razem z pożywieniem do jamy ustnej przedostaje się mnóstwo cukrów i kwasów. Dokładne czyszczenie zębów wyrównuje pH w jamie ustnej, zmniejsza się również ryzyko powstawania nieprawidłowości. Ewentualny ból może skutecznie wyłączyć z codziennego funkcjonowania, zwłaszcza gdy powstają ropnie pod zębami.

Prawidłowe szczotkowanie zębów - jakich zasad przestrzegać?

Zasady mycia zębów

Nie ma konieczności mycia zębów po każdym posiłku. Zazwyczaj wystarczające jest zastosowanie płynu septycznego lub żucie gumy przez kilka minut. W ten sposób wydziela się większe ilości śliny, a zbędne i niezdrowe substancje są usuwane. Duże znaczenie ma również rodzaj szczoteczki, którą myjemy zęby. Powinna być miękka, by nie powodować podrażnień, jest to szczególnie ważne dla osób, które mają problem nadwrażliwych dziąseł. Po wyszczotkowaniu mogą one krwawić. Dodatkowo powstają ubytki klinowe, które wymagają zaawansowanej pomocy stomatologa. Skutki nieregularnego lub niewłaściwego mycia zębów mogą być poważne. Największym zagrożeniem jest próchnica, na skutek której pojawiają się ubytki w uzębieniu. Jest to niezdrowe dla całego organizmu, nie tylko jamy ustnej. Warto więc dbać o zęby od wczesnych lat, zasady utrzymywania higieny jamy ustnej są bardzo istotne i podwyższają komfort codziennego funkcjonowania.