Schorzenia dziąseł

Zdrowie

29-09-2020

Istotne jest, aby zwracać uwagę na pierwsze oznaki chorób dziąseł, ponieważ może okazać się, że jest to początek poważnych schorzeń. Pierwszymi objawami ostrzegawczymi są obrzęki, stan zapalny i krwawienie z dziąseł.

Czym są choroby dziąseł?

Chorobą dziąseł nazywamy również zapalenie przyzębia, które wywoływane jest przez bakterie powstające w jamie ustnej. Prowadzi ono nie tylko do uszkodzenia tkanek, rozchwiania zębów, ale także w przypadku nieleczenia do ich utraty. 

Choroby dziąseł obejmują dwie podstawowe grupy. Do pierwszej z nich zalicza się schorzenia związane z płytka nazębną, ale są to także choroby modyfikowane przez czynniki ogólnoustrojowe, leki oraz zaburzenia w odżywianiu. Druga grupa chorób dziąseł to infekcje jamy ustnej, zmiany genetyczne bądź urazowe i różnorodne choroby ogólnoustrojowe. 

Przyczyny chorób dziąseł

Bakterie znajdujące się na płytce nazębnej przyczyniają się do rozwoju stanu zapalnego, sprawiając, że dziąsła stają się wrażliwe. Na tym etapie często krwawią w czasie szczotkowania zębów. To pierwsza oznaka choroby dziąseł. Dobrą wiadomością jest fakt, że choroba nie poczyniła jeszcze nieodwracalnych szkód, dlatego warto udać się jak najszybciej do stomatologa. Nieleczone schorzenie może doprowadzić do zapalenia przyzębia. Wówczas wewnętrzna powierzchnia dziąseł zaczyna odsuwać się od zębów, tworząc kieszonki, do których mogą przedostawać się resztki jedzenia, co w następstwie skutkuje zakażeniem. Reakcją naszego układu odpornościowego jest walka z takimi zakażeniami, co sprawia, że kości i tkanki utrzymujące zęby w miejscu są degradowane. 

Do przyczyn choroby dziąseł należą:

  • złe nawyki dotyczące higieny jamy ustnej
  • choroby (takie jak choroba nowotworowa, zakażenie HIV lub cukrzyca)
  • palenie tytoniu
  • uwarunkowania genetyczne
  • stosowanie niektórych leków
  • zmiany hormonalne związane z miesiączką, ciążą lub menopauzą       

Jakie są objawy chorób dziąseł?

  • krwawiące dziąsła
  • zaczerwienienie lub obrzęk dziąseł
  • nieświeży oddech lub nieprzyjemny smak w ustach
  • głębokie kieszonki międzyzębowe
  • rozchwiane zęby

Schorzenia dziąseł

Leczenie chorób dziąseł

Leczenie polega na ponownym wytworzeniu kontaktu między zębami, a dziąsłami. Należy zmniejszyć ryzyko zakażenia oraz rozmiar obrzęku. Ważne jest, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się schorzenia. Zabiegi mające na celu leczenie choroby dziąseł to czyszczenie zębów, a także wygładzenie korzeni zębów i usunięcie płytki nazębnej i zgromadzonego na niej kamienia nazębnego. W ten sposób pozbędziemy się wszelkich bakterii, płytka pozostanie gładka, a dziąsła będa mogły swobodnie przylegać do powierzchni. Niestety w przypadku zaawansowanego stadium choroby dziąseł wymagane jest leczenie chirurgiczne, a w tym tzw. operacja płatowa dziąsła oraz przeszczepienia kości i tkanek miękkich. Zabieg ten odpowiada za stymulację rozwoju kości i tkanek. Rozwiązanie to stosuje się, gdy wzrasta ryzyko utraty rozchwianego już zęba. Antybiotyki także mogą okazać się pomocne w czasie leczenia choroby dziąseł. 

Jak zapobiegać chorobie dziąseł?

Aby nie dopuścić do rozwoju chorób dziąseł, ważna jest higiena jamy ustnej. W czasie tej czynności istotne jest, by zęby zostały dokładnie wyszczotkowane i nitkowane co najmniej dwa razy dziennie. Pasty przeciwbakteryjne oraz płyny do płukania ust zapobiegają namnażaniu się bakterii, dlatego zaleca się ich stosowanie. 

Regularne wizyty u stomatologa są także odpowiednim sposobem zapobiegania choroby dziąseł.