Hiperlordoza – jaki materac najlepiej sprawdzi się w przypadku tego schorzenia?

Zdrowie

10-08-2020

Prawidłowo rozwinięty kręgosłup tworzą krzywizny nazywane lordozami – szyjna, lędźwiowa oraz klifoza piersiowa. Ich obecność pozwala człowiekowi prawidłowo znosić obciążenia związane z pozycją stojącą. W przypadku osób cierpiących na hiperlordozę występuje natomiast nadmierne wygięcie pleców w części lędźwiowej, którego efektem są uciążliwe bóle pleców utrudniające normalne funkcjonowanie. Niewłaściwie dobrany materac może przyczyniać się do pogłębiania tego schorzenia.

Co powoduje oraz sprzyja rozwojowi hiperlordozy?

Hiperlordoza, nazywana także lordozą pogłębioną, to bardzo bolesna i uciążliwa choroba kręgosłupa, która nieleczona prowadzi do patologicznych zmian w obrębie pleców oraz może wymagać długotrwałej rehabilitacji, a nawet poddania się bolesnej operacji. Przyczyny jej powstawania są bardzo prozaiczne i zaliczają się do nich takie czynnik, jak m. in. mała ilość ruchu, prowadzenie siedzącego trybu życia, utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała podczas siedzenia oraz otyłość. Często hiperlordoza jest także uwarunkowana genetycznie lub może być efektem urazów układu kostnego czy nieleczonych wad kręgosłupa.

Można w bardzo prosty sposób sprawdzić, czy mamy objawy hiperlordozy. W tym celu należy położyć się na twardej powierzchni (np. podłodze) oraz wsunąć rękę pod dolny odcinek kręgosłupa zlokalizowany tuż ponad pośladkami. Wolna przestrzeń pomiędzy plecami a naszą dłonią powinna być niewiele większa od wsuniętej dłoni. W sytuacji, kiedy mieszczą się w nią dwie dłonie położone jedna na drugiej, najprawdopodobniej mamy do czynienia z hiperlordozą. Warto więc wybrać się do lekarza, który w profesjonalny sposób potwierdzi lub wykluczy obecność tego schorzenia.

Hiperlordoza – jaki materac najlepiej sprawdzi się w przypadku tego schorzenia?

Leczenie i zapobieganie pogłębianiu się choroby – jaki materac ortopedyczny wybrać?

W większości przypadków niewielka hiperlordoza może zostać skorygowana bez interwencji chirurgicznej. Aby skutecznie zniwelować ten problem oraz zapobiegać jego pogłębianiu się z czasem, należy dbać o zachowanie prawidłowej postawy ciała podczas siedzenia, stania oraz snu. Warto także skorzystać ze wsparcia fizjoterapeuty, który nauczy wykonywania pomocnych w leczeniu tego schorzenia ćwiczeń. Warto także zaopatrzyć się w dobrej jakości materac ortopedyczny, który zapewni prawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu, wspomoże leczenie hiperlordozy oraz zapobiegnie jej dalszemu pogłębianiu się.

Osoby chorujące na hiperlordozę powinny zdecydować się na materac ortopedyczny, który będzie dobrze dopasowywał się do krzywizn ich ciała oraz odciążał w nocy odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Dobrym wyborem będzie materac o średniej twardości, który będzie w stanie wypełnić pustą przestrzeń na odcinku lędźwiowym oraz odciąży kręgosłup w pozycji na wznak. Osoby cierpiące na hiperlordozę powinny postawić na dobrej jakości materac ortopedyczny wykonany z nowoczesnych pianek – ich przykłady są dostępne na stronie: https://www.wysypiamsie.pl/hiperlordoza-materac-wybrac/ . Zdecydowanie nie warto natomiast inwestować w akcesoria sprężynowe oraz materace lateksowe, które nie są polecane w przypadku hiperlordozy.